www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 C'eshte filozofia??

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

C'eshte filozofia?? Empty
MesazhTitulli: C'eshte filozofia??   C'eshte filozofia?? EmptyFri Oct 17, 2008 2:51 am

Fjala filozofi vjen nga Greqishtja e lashte.Filos qe do te thot MIK dhe sofia qe do te thot DITURI.

Si e pershkruani ju filozofin ?
__________________
FILOZOFI f.
1. Shkenca për ligjësoritë me të përgjithshme të
zhvillimit të natyrës, të shoqërisë e të mendimit
njerëzor, si një nga format e ndërgjegjes
shoqërore, që përfaqëson botëkuptimin e një klase
të caktuar; shkenca që u jep njerëzve dije të
përgjithshme për botën në tërësi, për vendin dhe
rolin e njeriut në të dhe që përpunon bazat e
përgjithshme të metodës për njohjen e për
shndërrimin e natyrës, të shoqërisë e të
ndërgjegjes. Filozofia marksiste-leniniste
(materialistë). Filozofia idealistë. Filozofia antike.
2. Tërësia e parimeve metodologjike, mbi të cilat
bazohet një shkencë; doktrinë filozofike. Filozofia e
së drejtës. Filozofia e Marksit. Filozofia e Kantit
(e Hegelit).
3. bised. Lëndë mësimore që jep njohuritë
themelore të kësaj shkence në shkollë; teksti që
përmban këto njohuri. Programi i filozofisë. Teksti
i filozofisë. Profesori i filozofisë. Katedra e
filozofisë. Dha provim në filozofi.
4. bised. Tërësi pikëpamjesh a bindjesh që ka
dikush për diçka. Filozofia e jetës.
5. sh. ~RA, ~RAT bised., iron. Fjalë e arsyetime të
ndërlikuara që duken si të mëdha por që nuk kanë
ndonjë vlerë; teori që nuk mbështeten dhe nuk
zbatohen në praktikë; teoria. Ishte i vetmi për
filozofira. Lëri filozofirat!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
C'eshte filozofia??
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Filozofi & psikologji-
Kërce tek: