www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Psikologjia e ngjyrave

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Psikologjia e ngjyrave Empty
MesazhTitulli: Psikologjia e ngjyrave   Psikologjia e ngjyrave EmptyFri Oct 17, 2008 2:53 am

Duke medituar nje dite ne buze ten Jonit jo krejt papritur me shkoi ne mendje.

Pse ngjyrat ne natyre.Cfare ndikimi kane ato tek njeriu.Pastaj fillova te mendoja per nje ajet kuranor kur Zoti betohet ne kuqerrimin e horizontit.

84:16.
Betohem në kuqërrimin e horizontit pas perëndimit,


Thashe me vete "Kur Zoti betohet ne dicka ajo patjeter ka rendesi te vecante" dhe mundohesha te gjeja urtesine e ketij krijimi.Mbas nje kohe te shkurter dola me kete perfundim.Ngjyra e kalter e qiellit shenderrohet ne ngjyre te kuqe pastaj nga ngjyre te kuqe ne ngjyre purpurt e perderisa merr ngjyren e errret ose te zeze qielli.Kjo eshte mrekulli.Imagjinoni pak sikur nga ngjyra e kalter e qiellit te behej direkt ngjyre e zeze sa frikesuese dhe acaruese do te ishte.Gjate ketij meditimi dola me nje konkluzion se ngjyrat lejne gjurme ne mendjen dhe psikologjine njerzore.Po keshtu pse ne shumicen e shikimit ne natyre njeriu shikon ngjyre te gjelber.Kjo eshte shume qetesuese per syte.


Perhere me ka terhequr kjo teme dhe mynyren e lenies gjurmeve ne mendjet dhe zemrat e njerzve ngjyrat e shumta.

Do deshiroja prej jush duke analizuar ose duke then pse jo dhe citate ose mendime se cfare perfaqeson ne vetevete nje lloj ngjyre per ju ne psikologjine njerzore.

Psh po ju jap nje rast nga mijra raste.

E kuqja

Simbolizon dashuri por ndonjehere dhe rrezik.
Prandaj meshkuj falin trendafila te kuq .(Kjo prej ngjyres se Zemres)
Prandaj ngjyra e ndalim kalimit ne semafor eshte e kuqe(Kjo prej ngjyres se zjarrit).

Thojne se ngjyra e kalter simbolizon ose sjell tek njeriu qetesi.Prandaj njerzit kur shikojne nga qielli sikur ndiejne lehtesim ose nga deti.
Ngjyra blu le shenien e autoritetit prandaj dhe policet kane rroba me ngjyre blu.

Ngjyra jeshile eshte qetesuese.
E zeza eshte frikesuese.
E verdha tregon per siguri dhe xhelozi.
Prandaj bankat kane zakonisht ngjyre te verdhe (nuk eshte absolute).

Ngjyra kafe eshte merzitshme per njeriun prandaj "Fastfudet e Mc Donaldit i lyejne me ngjyre kafe ne portokalli qe njerzit te hajne shpejt dhe te ikin shpejt.

E shume e shume raste.Prandaj do deshiroja prej jush te flisni per secilen ngjyre .

Mund ta quajme kete teme Gjuha e ngjyrave.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Psikologjia e ngjyrave
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Filozofi & psikologji-
Kërce tek: