www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Islami dhe Gruaja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
xheneta
Admin
xheneta

Numri i postimeve : 21
Registration date : 17/10/2008

Islami dhe Gruaja Empty
MesazhTitulli: Islami dhe Gruaja   Islami dhe Gruaja EmptySun Oct 19, 2008 11:37 pm

Feja islame e ka ngritur gruan ne graden me te larte.Rendesine qe i jep Islami gruas nuk i ka dhene asnje fe tjeter dhe asnje ideologji tjeter.Komunistet duke thene se gruaja eshte e barabarte me burrin e vune ate te bente pune me te renda.Ne fene Islame eshte i deturuar ta ndihmoje kusheriri me i afert qe ka pasuri.Ne qofte se nuk ka kusheri te afert ose jane te varfer,ateher shteti eshte i detyruar ta ndihmoje ate.Pra gruaja dhe vajza ne Islam nuk e ka problem jetesen.Nuk jane te detyruara te punojn dhe te mundohen per te fituar para.Gjithçka e gjejne te gatshme.Feja Islame i ka dhene kete te drejte.Por gruaja eshte e detyruar te mesoje fene,besimin,farzet,ibadetet dhe haramet.Bababi ose burri duhet t`ia mesoje asaj keto gjera.Ne qofte se nuk i mesojne,futen ne gjynah te madh.Ne Islam gruaja nuk eshte e detyruar te merret me tregti,shkence,zanat ose bujqesi,porn e qofte se ka deshire ose do te fitoje para nuk eshte as e ndaluar as gjynah te merret me keto gjera.Por gjate kohes qe merret me keto gjera ose shkollohet nuk duhet te futet mes djemve,te mos zbulohet e te ruhet nga haramet.

Ne gjynahet qe kryen gruaja ka pjese edhe mashkulli qe ia lejon asaj kete gje.Ndersa femra nuk ka asnje pergjegjesi per gjynahet qe kryen mashkulli.Ne Islam gruaja nuk shkon ne lufte.Ashtu si jeton nje jete te rehatshme dhe te lumtur ne kete bote,e ka po aq te lehte te futet edhe ne Xhennet.

Ne keshillen e Pejgamberit a.s. te thene ne hutben lamtumirese: “Mos i mundoni grate!Ato jua ka lene amanet Allahu teala.Tregohuni te bute dhe silluni mire me to!) Ne Islam te martohesh me nje vajze dhe ta besh ate te lumtur eshte ibadet dhe ka me shume sevap se te gjithe ibadetet e tjera nafile.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Islami dhe Gruaja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Gruaja dhe Familja në Islam-
Kërce tek: