www.Rinia4umer.net

www.Rinia.forumotion.com
 
ForumForum  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share | 
 

 Ëmbëlsirë me mjaltë (Shamtatli)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

avatar

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

MesazhTitulli: Ëmbëlsirë me mjaltë (Shamtatli)   Fri Oct 24, 2008 7:26 am

Përbërësit:
-500 gr miell (3 gota uji),
-1 gota uji sheqer
-3 lugë gjelle mjaltë,
-2 vezë,
-një majë luge kafeje sodë,
-2 filxhana kafeje gjalpë,
-2 filxhana kafeje ujë ,pak vanilje si dhe arra te coptuara.
Ndësa për shërbetin: 3 gota uji sheqer dhe 2,5 gota uji ujë.

Përgatitja:
Në një enë përzihen mirë vezët, sheqeri, mjalti, gjalpi dhe në fund shtohen arra të coptuara. Pastaj hidhet mielli i përzier me sodë. Zihet brumi i cili nuk duhet të lihet shume me qëllim që mos të bëhet elastil. Brumi i përfatitur vendoset në tavë të lyer me yndyrë, rafshohet, lyhet sipërfaqja me vezë, bëhen disa vijaska me pirun dhe piqet për 30-35 minuta.
Pas pjekjes ftohet, pritet në copa në formë rombi dhe hidhet sherbeti i vakur i aromanizuar me vanilje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://rinia.forumotion.co.uk
 
Ëmbëlsirë me mjaltë (Shamtatli)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Kuzhina-
Kërce tek: