www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Ëmbëlsirë (20 min)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Ëmbëlsirë (20 min) Empty
MesazhTitulli: Ëmbëlsirë (20 min)   Ëmbëlsirë (20 min) EmptyFri Oct 24, 2008 7:27 am

Përbërësit:

-250 gr. biskota
-150 gr. lajthi
-50 gr. Çokollatë gatimi
-100 gram rrush i thatë
-125 gr. gjalpë
-1 lugë kanellë
-125 ml qumësht
-1 vezë

Përgatitja:

Në një enë të madhe e të thellë i thërmojmë biskotat, e shtojmë rrushin e thatë dhe lajthitë e thërmuara.
Në tengjere në zjarr e vëmë qumështin dhe gjalpin. Pasi shkrihet gjalpi, tengjeren e largojmë nga zjarri. Duke përzier pandërprerë, e shtojmë edhe kanellën. Qumështin e nxehtë e hedhim në enën me bislota. Në enë e hedhim edhe vezën e rrahur. E përziejmë masën, derisa të bashkohet. Masën e vëmë mbi enën për torte. Me thikë rrafshojmë masën, duke e bërë në formë të drejtëkëndëshe. Pasi shtrëngohet ëmbëlsirën e presim në copa drejtëkëndëshe.
Me fishek me çokollatë të shkrirë i zbukurojmë copët e ëmbëlsirës në formë te vijave. Mbi çdo copë vëmë nga një lajthi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Ëmbëlsirë (20 min)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Kuzhina-
Kërce tek: