www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 FUQIA E NJË BUZËQESHJEJE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

FUQIA E NJË BUZËQESHJEJE Empty
MesazhTitulli: FUQIA E NJË BUZËQESHJEJE   FUQIA E NJË BUZËQESHJEJE EmptyThu Oct 30, 2008 3:04 am

Ekziston një numër pambarim buzëqeshjesh, prandaj duhet të kemi kujdes qe buzëqeshja jonë të mos jetë boshe, sterile, fallso, cinike por të jetë e sinqertë, joshëse, inteligjente, e denjë, një buzëqeshje që lidh, vëllazëron, zbut, që të bënë për vete, që ngjallë tek të tjerët dëshirën për tu afruar dhe transmeton tek ata optimizmin tuaj.Të buzëqeshësh nuk është diçka e thjeshtë, është një art i veçantë dhe jo të gjithë e posedojnë këtë talent. Sipas hulumtuesit dhe psikologut H.G Watson, buzëqeshja ka një fuqi të pa rezistueshme. Me një buzëqeshje të kthjellët e të sinqertë sipas tij, ju do të krijoni një përshtypje të mirë dhe do të bëni për vete personat që ju synoni ti përvetësoni. Ajo është çelësi i zemrave dhe i suksesit.Watson konstaton se nuk është e lehtë të buzëqeshësh sepse ekziston një numër pambarim buzëqeshjesh, prandaj duhet të kemi kujdes qe buzëqeshja jonë të mos jetë boshe, sterile, fallso, cinike por të jetë e sinqertë, joshëse, inteligjente, e denjë, një buzëqeshje që lidh, vëllazëron, zbut, që të bënë për vete, që ngjallë tek të tjerët dëshirën për tu afruar dhe transmeton tek ata optimizmin tuaj, madje edhe kur shkojmë në një mort (rast vdekjeje ) duhet të dimë të buzëqeshim por është fjala për një buzëqeshje prekëse, dashamirëse, ngushëlluese, të ëmbël.Një biznesmen i famshëm thoshte: ,,Unë jam një dhelpër plak që do të ishte shumë e vështirë të zihesha në lak. Por, kur pala hynë në studion time me një buzëqeshje, maxhepsem sepse më krijohet përshtypja se diçka e gëzueshme dhe optimiste po përhapet në ajër”. Ndërsa një mbret anuloi urdhrin për të pushkatuar një grup çifutësh, sepse një nga vajzat që ishin para pushkatimit i buzëqeshi me dhembshuri, andaj ai tha: ,,për atë buzëqeshje do t’i liroja të gjithë çifutët e Evropës”.Një gazetë e njohur amerikane në një anketë të bërë me 147 mijë femra, se cilin tip burri preferoni: burrin serioz, të matur, të rënd apo të hareshëm, alegro me buzëqeshje në buzë në çdo rrethanë të jetës. 93% ishin për tipin e dytë. Kujdes pra, mos u bëni prej atyre që nuk mund t’ia shkulësh një buzëqeshje as me pincat e dentistit por edhe kujdes se jo çdo zbardhje dhëmbësh është buzëqeshje.


Dale Carnegie, njohës i mirë i psikologjisë njerëzore na ka lënë të shkruar këto këshilla që nuk duhet shlyer nga kujtesa:

-Buzëqeshja asgjë nuk kushton por ka një domethënie të madhe.

-Ajo i pasuron ata që e pranojnë por nuk i varfëron ata që e japin

-Është e shkurtër si rrufeja por mbetët në kujtesë përgjithmonë

-Askush nuk është aq i pasur sa të mos i nevojitet një buzëqeshje dhe askush aq i varfër sa që buzëqeshja të mos e pasuronte

-Buzëqeshja është pushim për të lodhurit, dritë për shpirtngushtët, diell për të mërziturit dhe terapi për të sëmurët

-Buzëqeshja fut gëzim brenda pragut të derës e kënaqësi në marrëdhëniet njerëzore. Ajo është formula e miqësisë

-Është e pamundshme të blihet, të lypet, të huazohet apo të vidhet sepse buron nga zemra

-Buzëqeshja askujt nuk i nevojitet më shumë se sa atyre, të cilët, asgjë tjetër nuk mund të na dhurojnë si shpërblim.

_________________
Çdo natë e errët e ka mbarimin e ndritshëm!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
FUQIA E NJË BUZËQESHJEJE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Filozofi & psikologji-
Kërce tek: