www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Kujdesi per Floket

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Kujdesi per Floket Empty
MesazhTitulli: Kujdesi per Floket   Kujdesi per Floket EmptyTue Nov 04, 2008 3:14 am

Nje njeri I shendetshem ka nga 100.000 deri 130.000 qime flokesh. Floket e njeriut zjaten rreth 2 milimetra ne jave, Ushqimi i keq dhe semundja e nderpresin procesin e flokeve, edhte thelbesore mbajtaja e higjenes per flokun. Me kete kuptohet zjedhja e shampos se pershtatshme per tipin e flokut. Nuk eshte e keshillueshme nderrimi i shpesht i shampove . Nese floket I lyeni, boja duhet aplikuar me pare, ne nje tufe te vogel flokesh per shmangin e efekteve ansore. Shtatedhjete per qind e meshkujve ne bote, sipas studimeve, vuajne nga renia e flokeve. Sipas specialisteve, pervec trashgimise, fajin per kete e ka edhe hormone testosterone, I cili eshte armiku numer nje per renien e flokeve.

 
Floke Normale
 
Jane atehere kur nuk kane anomali ne rrebje dhe ne gjatesine e tyre. Floket jane me shkelqim, te forte dhe te shendetshem. Ideale per to eshte kur ne I kemi gjithnje ne ekuiliber, duke perdorur produkte delikate ne larjen dhe pastrimin e tyre, pa dyshim eshe ne trajtim. Eshte mire te mos perdorim shampo dha balsame shume agresive, dhe nje here ne muaj   te perdorim maska ushqyese.
 
Floke te Thate
 
Thatsia e flokeve varet nga shkaqet fiziologjike ose dhe nga shkaqet ambientaliste. Shume here floku eshte I thate sepse nuk lubrifikohet mire nga organizmi, por mund te behet I thate dhe per shkak te diellit, eres, si dhe per shkak te mungeses se lageshtise se ajrit qe privohen nga hidratimi.. Floket e tille dallohen sepse jane te ashper, te thate me fije ne rrenje dhe nuk rrine bukur. Trajtimet e ashpra e keqesojen akoma dhe me shume punen. Dhe keto jan tharje me fon, drejtimet me pjaster, dekolorimit dhe permanenti. Floket e thate kane gjithmone dy fije dhe keputen menjehere. Qe ti kthejme ne te shendetshem duhet ti trajtojme me prodhime hidratuese dhe te embla. Maskat qe duhen perdorur ne kete rast jane me baze avokadoje, vaji dhe veze.
 
Floket me Yndyre
 
Kur floket kane nje pamje prej vaji dhe te ndritshme, qe duket sikur peshojne shume dhe behen pis menjehere, natyra e tyre eshte floku I yndyrshem. Ky fenomen ndodh per shkakte nje sekrecioni te shpeshte, dhe vjen nga natyra e brendshme e organizmit, por vjen edhe si rrjedhoje e stresit tek njeriu, menyra e te ushqyerit dhe ndotja e ambjentitl. Kush ka kete lloj floku perpiqet ti laje shpesh, bile dhe te gjitha ditet. Kini kujdes nga sapuni I tepert sepse sjell nje perkeqesim te situates. Produkte qe duhet te perdoren tek floku I yndyrshem jane specifike per floke te yndyrshem per larje te shpeshta. Nese ka nje problem shendetsore duhet ti drjtoheni dermatologut, ne menyre qe ky I fundit te vendose nje trajtim te personalizuar. Perdorimi I nje caji me nenexhik perpara se te shpelani ndihmon floket. Gjithashtu dhe esenca e qiparisi ndihmon shume sepse rekuilibron lekuren e flokut.
 
Floku me Zbokth
 
Zbokthi, qe shihet mbi floke vjen si rrjedhim I nje shqetesimi te vertete dhe ka te beje me shperberjen e lekures se kokes, dhe nje shkembim I shpejtuar I lekures se kokes. Ne kete rast floket jane shume te dobet, dhe shpesh bashke me zbokthin kemi shtim te kruarjes se kokes dhe yndyre, Shkaqet vijne qe nga menyra e te ushqyerit deri tek problemet psikologjike. Trajtimet duhet te jene specifike dhe delicate, ne meyre qe te mos rendojne fenomenin e zbokthit. Mund te ndihmoje ne kete rast maska me vaj dhe me masazh. Nese fenomeni rritet duhet te shkohet tek mjeku. Ndihmojne edhe makat me rozmarine, apo me hidhra qe perdoren pas larjes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Kujdesi per Floket
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Këshilla-
Kërce tek: