www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Vetullat: Si duhet bërë zbukurimi i tyre?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Vetullat: Si duhet bërë zbukurimi i tyre? Empty
MesazhTitulli: Vetullat: Si duhet bërë zbukurimi i tyre?   Vetullat: Si duhet bërë zbukurimi i tyre? EmptyTue Nov 04, 2008 3:57 am

Shumë femra nuk u kushtojnë vëmendje vetullave të tyre ose me keq akoma i rrjepin ato. Kur bëhet zbukurimi i syrit, vetullat i japin atij një pamje më shprehëse. Ato i japin një dukje të balancuar fytyrës tuaj. Kështu që, është tepër e rëndësishme përpjekja për t’i bërë ato të duken mirë.

Vetullat natyrale

Për një kujdes perfekt dhe të shpejtë duhet te krehim me krehrin e posaçëm në mënyrë që të largojmë pudrën ose kremin e pudrës. Krehja bëhet me drejtim nga ana e jashtme lart. Kjo ndihmon gjithashtu që syri të duket më i madh. Një lyerje e shpejtë me xhel pa ngjyrë do t’u sigurojë atyre një formë të qëndrueshme.

Një mënyrë tjetër është edhe përdorimi i llakut. Pas hedhjes së llakut i jepni vetullës formën e dëshiruar me dorë ose me krehër të posaçëm. Kjo metodë do të përdoret sidomos për vetullat me formë të çrregullt.
<!--[if !vml]--><!--[endif]-->
Ngjyrosja e vetullave

<!--[if !vml]--><!--[endif]-->

1. Për të theksuar ngjyrën vetullave përdorim pudrën ose lapsin. Përdorimi i pudrës bëhet duke e lyer vetullën me furçën e duhur, duke u kujdesur që të mos ndotim lëkurën rreth e qark vetullës. Kjo jep një efekt natyral dhe kërkon pak mundim. Mjaft që ngjyra e pudrës të jetë e afërt me të vetullave.
<!--[if !vml]--><!--[endif]-->
2. Po kështu mund të përdorim një laps të mprehur mirë duke vijëzuar lehtë mbi vetull, duke u kujdesur që të mos e shtrëngojmë shumë lapsin dhe të përpiqemi të japim një fund natyral në mënyrë që vija e shkruar të mos dallojë shumë nga vetulla. Mund të përdorni lapsa në ngjyrat e vetullave, jo të zinj.
<!--[if !vml]--><!--[endif]-->
3. Pas kësaj duke përdorur një pambuk siç tregohet në figurë e zbusim vijën e bërë me laps dhe e shtrijmë atë natyrshëm. Këtë duhet ta bëjmë njëkohësisht me kujdes në mënyrë që të mos e fshijmë vizën. Kjo bën që t'i jepet një ngjyrë e njëtrajtshme në të gjithë sipërfaqen e ngjyrosur.

_________________
Çdo natë e errët e ka mbarimin e ndritshëm!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Vetullat: Si duhet bërë zbukurimi i tyre?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Këshilla-
Kërce tek: