www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Keshille.....

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Keshille..... Empty
MesazhTitulli: Keshille.....   Keshille..... EmptyFri Oct 17, 2008 1:40 am

Ta ndëgjojmë sëbashku rrëfimin e një gruaje të martuar e cila ndiente ankth dhe trishtim, posa binte të flinte.
Vërtet nuk kam mundur të flij rehat tash e sa ditë ngase posa bija në shtrat dhe fikja dritën, para syve më paraqitej një "Njeri" shkurtabiq, me mjekerr të gjatë dhe me fizionomi të trishtuar..!
Nuk mjaftonte vetëm me paraqitjen e tij të çuditshme por edhe më kërcënoheh se; do të mbys, do të marr shpirtin e kështu me radh, derisa detyrohesha të ngritëm e trishtuar dhe të ndezi dritën, vërtet kjo gjendje më ka sjell frikë dhe panik të papërshkrueshme.
I njëjti "njeri" shkurtabiq më paraqitej çdo natë dhe po në të njëjtin vend, kot e ndërroja dhomën ai më përcillte si hija, bile një natë pasi e ndeza dritën e pash të vendosur në kënd të tavolinës rrinte ashut në kënd si skulptur gjysëm e rrëzuar.
Ky ishte shkurtimisht rrëfimi i frikshëm që i kishte ndodhur gruas së martuar përndryshe vajzës së axhës tim.
Pasi më tregoi për rastin në fjalë së pari u mundova ta diagnostikoj qartë së a është fjala vërtet për " subjekt real " apo për ndonjë halucinacion, pas ndëgjimit të saj me kujdes dhe përshkrimit të hollsishëm vërtet erdha në përfundim se është përsonifikim virtual i djallit të mallkuar, ngase të njëjtin përshkrim e kishte bërë edhe një shok imi para ca viteve.
Dhe, natyrisht nuk i tregova dyshimin tim duke dashur mos ta kompleksoj më shumë ( në këto raste duhet pasur kujdes ngase varësisht nga përsonaliteti i përsonit mund t’i bëjmë më shum dëm sesa dobi, duhet më kujdes të madh ti ofrojmë tretman psikologjik dhe fetar).
Duke e parë gjendjen e sajë i preferova receten pejgamberike, së pari të forcohej në namaz dhe të ket kujde maksimal ndaj tij pastaj, çëndrimin me abdes edhe para se të shkon në shtrat për të fjetur, kthimin nga kibla (mundësisht) dhe fryerjen e shuplakave të duarve tri herë dhe, këndimin e tri Sureve të fundit ( El-Ihlas, Felek, Nass) dhe fërkimin e pjesës më të madhe të trupit me duarë, mandej thënien e tespihëve ( 33 Subhanallah, 33 Elhamdulilah, 34 All-llahu ekber) dhe leximin e duasë e cila preferohet para e cila njëherit preferohet të jetë është edhe fjala e fundit.
Këtë recetë pejgamberike i preferova ta përsërti çdo natë, si dhe leximin sa më shpesh të Ajjetulkursies, sidomos pjesen e fundit të sajë, pasi dihet se Ajjetulkursia është verseti më madhështor në Kuranin Famlart ndërsa pjesa e sajë e fundit është segmenti më madhështor i verseteve kuranore.
Pas një jave kur erdhi prap vajza e axhës tek ne, i interesuar e pyeta, si je si po ndihesh ?
Për habi, qetë më tha !
S’kam pasur më kurr "dëfitme"!
I madhëruar është All-llahu, na mjafton Ai sa ndihmës i mirë është.


All-llahu është Një, nuk ka Zot tjetër përveç Atij. Ai është mbikqyrës i përhershëm dhe i përjetshëm. Atë nuk e kap as kotja as gjumi, gjithçka ka në qiej dhe në tokë është vetëm e Tij. Kush mund të ndërmjetësojë tek Ai, pos me lejen e Tij, e di të tashmen që është pranë tyre dhe të ardhmen, nga ajo që Ai di, tjerët dinë vetëm aq sa Ai ka dëshiruar, Kursija e Tij (dija-sundimi) përfshijnë qiejt dhe tokën. Kujdesi i Tij ndaj të dyjave, nuk i vjen rëndë, Ai është më i larti, më i madhi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Keshille.....
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Sira dhe histori të ndryshme-
Kërce tek: