www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Sëmundjet e dhëmbëve rrezik për zemrën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Motraislam

Motraislam

Numri i postimeve : 97
Registration date : 17/10/2008

Sëmundjet e dhëmbëve rrezik për zemrën Empty
MesazhTitulli: Sëmundjet e dhëmbëve rrezik për zemrën   Sëmundjet e dhëmbëve rrezik për zemrën EmptySun Nov 30, 2008 2:10 am

Sëmundjet e dhëmbëve rrezik për zemrën Semundjetedhembeverrezirv8
Sëmundjet e dhëmbëve rrezik për zemrën W410


Higjiena e keqe e dhëmbëve mund të shkaktojë sëmundje të zemrës, kanë treguar rezultatet e shkencëtarëve irlandezë.

Në zgavrën e gojës në gjendje normale gjenden afër 700 lloje të ndryshme bakteresh. Këto mikroorganizma nuk janë të dëmshëm nëse nuk kalojnë në qarkullimin e gjakut ku lidhen me pllakëzat e gjakut dhe shkaktojnë koagulime, të cilat janë të rrezikshëm për të shkaktuar infarkt.

Nëse dhëmbët nuk pastrohen rregullisht, vjen deri te gjakderdhjet e gingivës (mishit të dhëmbëve) me ç’rast mundësohet depërtimi i baktereve të ndryshme në qarkullim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sëmundjet e dhëmbëve rrezik për zemrën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Shëndeti-
Kërce tek: