www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 ZALLI DHE GURI‏

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimanja

Muslimanja

Numri i postimeve : 97
Age : 35
Registration date : 26/11/2008

ZALLI DHE GURI‏ Empty
MesazhTitulli: ZALLI DHE GURI‏   ZALLI DHE GURI‏ EmptyWed Dec 03, 2008 12:10 am

Dy shokë udhëtonin nëpër shkretëtire. Në një moment gjate udhëtimit, filloi një përleshje në mes tyre dhe njeri shok i ra shuplakë atij tjetrit. Ai qe ishte i rrahur ishte edhe i zemëruar, mirëpo pa thëne asnjë fjalë shkroi në zall: 'Shoku im më i mirë sot më ka rrahur. 'Vazhduan ashtu të udhëtojnë deri sa mbërritën tek një oazë, ku vendosin të freskohen. Ai që ishte i rrahur, sharroi në baltë të gjallë dhe filloi te mbytej, por shoku e shpëtoi. I shpëtuari, pasi që pushoi pak, shkroi në një gur: 'SHOKU IM ME I MIRE SOT ME SHPETOI JETEN.' Ai qe e kishte rrahur dhe që e kishte shpëtuar shokun pyeti: 'mbasi qe te rraha, shkrove në zall e tash shkruan në gur, pse?'

Ai tjetri u përgjigj: 'Nëse dikush na shkakton dhimbje, atë duhet te shkruajmë në zall në mënyrë që era e faljes të mund ti shlyej ato fjalë. Mirëpo, kur dikush bën diçka të mirë për ne, ato fjale duhet ti gdhendim në gur, prej ku asnjë erë nuk mund ti shlyej. 'MËSO QË DHIMBJEN TA SHKRUASH NË ZALL DHE QË PERVOJAT E MIRA TI GDHENDËSH NË GUR!

Dërgo këtë shkrim njerëzve që ti kurrë nuk do ti harrosh, dërgoju bile edhe atyre që ta kanë dërguar. Është një shkrim I shkurtër përmes të cilit iu bën me dije se kurrë nuk do ti harrosh, do jesh ende me ta.

Nuk gjallëron asnjë bimë vetëm me lejen e Tij dhe nuk bie asnjë gjeth vetëm me diturinë e Tij, nuk ndërmjetëson tek Ai vetëm se me lejen e Tij, nuk kanë robërit ndihmës dhe ndërmjetës vetëm se All-llahun, subhanehu ve teala.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.rinia.forumotion.co.uk
 
ZALLI DHE GURI‏
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Sira dhe histori të ndryshme-
Kërce tek: