www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 A ke dhuruar akoma sadaka për trupin tënd?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimanja

Muslimanja

Numri i postimeve : 97
Age : 35
Registration date : 26/11/2008

A ke dhuruar akoma sadaka për trupin tënd? Empty
MesazhTitulli: A ke dhuruar akoma sadaka për trupin tënd?   A ke dhuruar akoma sadaka për trupin tënd? EmptyMon Jan 05, 2009 5:25 am

A ke dhuruar akoma sadaka për trupin tënd? Almsri3
A ke dhuruar akoma sadaka për trupin tënd? W408


Transmetohet nga Ebu Dherri (Allahu qoftë i kënaqur me të) që i Dërguari (paqja dhe bekimi i Allahut qofte mbi të) ka thënë:
"Çdo mëngjesë për çdo nyje të trupit të njeriut duhet dhënë sadaka, andaj çdo tesbih (subhanall-llah) është sadaka, çdo tahmid (el-hamdulilah) është sadaka, çdo tehlil (la ilahe il-lall-llah) është sadaka, çdo tekbir (All-llahu ekber) është sadaka, urdhërimi në të mirë është sadaka, largimi prej të këqijave është sadaka. Për krejt këtë mjaftojnë dy rekate që i fal njeriu namaz duha". [Muslimi]Për namazin e duhasë Ebu Hurejre(r) thotë:
"Shoku im i dashur (i dërguari i Allahut) mi ka vendosur tre gjëra në zemër,të cilat nuk do t'i braktisi asnjëher deri në vdekje:
agjërimi i tre ditëve të çdo muaji, faljen e namazit të Duhasë* dhe të mos shkoj në shtrat vetëm pas faljes së Vitrit**

Nga Muadh ibn Enes al-Xhuhem(r) transmetohet se Pejgamberi {s.a.w.s}ka thënë:
"Kush qëndron ulur në vendin që është falur,dhe nuk shkon pasi të ketë falur namazin e sabahut,për ta lartësuar Allahun me dy rekate namaz të duhasë,dhe fletë vetëm se mirë,mëkatet e tij i janë falur edhe nëse janë ato mekate më shumë se shkuma e detit".{Ebu Davudi}

*(kuptimi: paraditës) Nje namaz vullnetarë që praktikohet ndërmjet kohës mbas lindjes së diellit dhe namazit të drekës,me rekate prej dy deri dymbëdhjetë.
**(kuptimi:tek) Një namaz vullnetarë(sipas shumë dijetarëve uaxhib L.U .)që mund të falet prej mbas jacisë deri në namazin e sabahut ,me rekate tek.(Buhari Nr.1178)

Përktheu: Lule Uka
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.rinia.forumotion.co.uk
 
A ke dhuruar akoma sadaka për trupin tënd?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Sira dhe histori të ndryshme-
Kërce tek: