www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Udha profeteve per ne rrugen e lumturise

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Udha profeteve per ne rrugen e lumturise Empty
MesazhTitulli: Udha profeteve per ne rrugen e lumturise   Udha profeteve per ne rrugen e lumturise EmptyFri Oct 17, 2008 1:50 am

Imam Ibn El Kajim thote:
"Rruga drejt lumturise dhe shpetimit ne kete bote dhe ne ahiret shte vetem nepermjet profeteve.Nuk ka si te njihet saktesisht e mira nga e keqja vecse nepermjet tyre.Kurre nuk mund te arihet kenaqesia e Allahut vecse prej tyre.Punet,fjalet dhe sjelljet e mira nuk jane tjeter vetem se menyra e tyre e jeteses.Ata jane peshorja ku punet,fjalet dhe morali peshohen me punet,fjalet dhe moralin e tyre.Me ndjekjen e tyre dallohen te udhezuarit dhe te humburit.Nevoja per ta eshte me e madhe sesa nevoja e trupit per shpirtin,e syrit per driten e tij,e shpirtit per jeten e tij.Si do te ishe ti po te te mungonte zemra,qofte edhe sa hap e mbyll syte?Zemra jote do te prishet e do te behet si peshku qe ndahet prej ujit dhe perfundon ne tigan.Gjendja e njeriut,kur zemra e tij ndahet nga mesimet me te cilat kane ardhur profetet,eshte si ajo e peshkut,ndoshta me e rende,por kete nuk e ndien vecse nje zemer e gjalle."

Duke qene se lumturia e njeriut ne te dy botet eshte e lidhur me udhezimin e Profetit(a.s),duhet qe cdokush qe keshillon veten dhe do shpetimin,lumtutine e tij,te njohe prej udhezimeve dhe jeten e tij aq sa i mjafton nje te padituri per te dale nga padituria e tij dhe te behet nje prej ndjekesje dhe ushtar i tij.Njerezit ne kete rruge jane te ndare ne 3 grupe:
Ata qe i jane drejtuar rruges
Ata qe po perfitojne prej saj
Si dhe te privuarit.
Udhezimi dhe miresia jane ne duar te Allahut(xh.sh)e ato ia jep kujt te doje.

Ed Dejnuri transmeton nga Utba bin El Uelid:
"Nje grua prej tabiineve thoshte:"Madheria i takon Allahut.Sa e ngushte eshte rruga per ate qe Allahu seshte udherrefyesi i tij e sa e frikshme eshte rruga per ate qe seshte afer Tij"

Nje poet thote:


Lumturia eshte synim i deshiruar.
Lumturia e njeriut eshte tek devotshmeria e tij.
Dvotshmeria ndaj Zotit eshte lumturi,tregti
dhe kenaqesi e Zoteruesit.
Ate deshirojme.
Mos ki frike vec Allahut(xh.sh),
Ai eshte i Madhi,me i pari qe ta kesh frike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Udha profeteve per ne rrugen e lumturise
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Sira dhe histori të ndryshme-
Kërce tek: