www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Përgjunja...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Përgjunja... Empty
MesazhTitulli: Përgjunja...   Përgjunja... EmptyFri Oct 17, 2008 2:04 am

Përgjunju Zotit si rob i përulur i cili e di se është krijuar nga pluhuri të cilin e shkelin të gjitha krijesat. Nëse njeriu mendon mbi përbërjen e tij lëndore prej uji e dheu, do t’i shtohet përulshmëria ndaj Zotit, kurse vetvetes do t’i thotë: “Vallë përse e ngrite kokën, përse në pergjunje nuk vdiqe, kur Zoti e ka bërë Pergjunjen për afrim me Të?” Ai thotë: “Pergjunju dhe afrohu drejt meje.” (el-Alak, 19).
Kush i afrohet Atij, njëherësh i largohet çdo gjëje tjetër veç Tij. Ruaje vetinë e përgjunjes në frymën e këtij ajeti: “Nga dheu ju krijuam, në të ju kthejmë dhe prej tij sërish do t’ju nxjerrim.” (Taha, 55).
Kërko ndihmë (pra) tek Allahu i Madhëruar për gjithçka
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://rinia.forumotion.co.uk
 
Përgjunja...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Sira dhe histori të ndryshme-
Kërce tek: