www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Ulja .....

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Ulja ..... Empty
MesazhTitulli: Ulja .....   Ulja ..... EmptyFri Oct 17, 2008 2:05 am

Ulja në namaz është madhërim dhe falënderim i Zotit e paraqitje për pranim të pafundësisë së begative të Tij. Prandaj largohu nga pohimet e tua dhe vërtetoji me vepër fjalët me të cilat shpreh gjendjen tënde prej robi. Ai të ka krijuar si rob dhe të ka urdhëruar t’i qëndrosh rob Atij ashtu si të krijoi. Bëje robërinë tënde kënaqësi me urtinë e Zotit, dhe adhurimin tënd për t’iu përulur më shumë Atij.
Lutu për bekime mbi të dashurin e Tij fill pas lavdërimit te krijuesit, sepse dashuria ndaj të Dërguarit as. është ngushtë e lidhur me dashurinë tonë ndaj Allahut; bindja e të Dërguarit as. me të bindurit Atij. Allahu i Madhëruar thotë: “Thuaj (o Muhamed): Nëse e doni Allahun më ndiqni mua që Allahu t’ju dojë.” (Ali Imran, 33).
Krijuesi i Madhëruar të ka urdhëruar të lutesh me salavat mbi të Dërguarin e Tij as.: “Vërtet, Allahu e lavdëron dhe engjëjt luten për të Dërguarin. O ju që keni besuar lutuni për të dhe përshëndeteni me paqe.” (el-Ahzab, 56). I Dërguari i Zotit ka thënë: “Kush lutet (me salavat) mbi mua, Allahu për të sjell dhjetë salavate dhe e përfshin me begatitë e Tij.” (Trans. Taberani dhe Tirmidhi). Allahu i Madhëruar thotë: “Dhe kujtimin për ty lart e ngritëm.” (el-Inshirah, 4).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Ulja .....
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Sira dhe histori të ndryshme-
Kërce tek: