www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Zekati....

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Zekati.... Empty
MesazhTitulli: Zekati....   Zekati.... EmptyFri Oct 17, 2008 2:07 am

çdo pjesëz e trupit tënd ka zekatin (“taksën”) të cilën detyrohet ta japë.

- Zekati i zemrës: është përsiatja mbi madhërinë, urtinë, fuqinë, dëshmitë, begatitë dhe mëshirën e Allahut.

- Zekati i syrit: është të parët për të marrë mësim dhe të kthyerit e vështrimit prej epsheve të ndaluara.

- Zekati i veshit: është të dëgjuarit e asaj në çka është shpëtimi yt.

- Zekati i gjuhës: është në të thënët e asaj që të afron tek Allahu i Madhëruar

- Zekati i dorës: është largimi i saj nga e keqja dhe shtrirja e saj drejt së mirës.

- Zekati i këmbës: është që me të të ecë atje ku është mirë për zemrën tënde.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Zekati....
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Sira dhe histori të ndryshme-
Kërce tek: