www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Haxhi ....

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Haxhi .... Empty
MesazhTitulli: Haxhi ....   Haxhi .... EmptyFri Oct 17, 2008 2:07 am

Kur njeriu dëshiron të shkojë në haxh duhet të bëjë nijet që këtë vepër ta kryejë duke u frikësuar se mos i refuzohet. Pastaj duhet të përgatitet si ai i cili ka pak shpresë se do rikthehet; të nisë të zbukurojë sjelljen me të tjerët, të pastrohet me veshjen e rrobës së bardhë të ihramit nga pasionet e tij; të pastrohet nga mëkatet dhe t’i veshë rrobat e sinqeritetit e të besnikërisë; të kthehet kah Zoti që t’i përgjigjet thirrjes së tij: “Ja ku jam për ty o Allah, ja ku jam. Ja ku jam; i pashoq Ti je; ja ku jam. Vërtet gjithë lavdërimi, begatia dhe sundimi janë të Tuat, i pashoq Ti je.”
Kur të vijë në Xhaminë e Shenjtë le të bëjë rrotullimin adhurues edhe me zemrën e tij; le ta pastrojë jashtësinë dhe brendësinë e vet kur të jetë në Safa; kur të vrapojë le t’ia paraqisë vetes ikje nga shprehitë e rëndomta; le t’i pranojë mëkatet e veta në Arafat, në Muzdelife gjatë gjuajtjes së gurëzve, le të hedhë me to pasionet e veta dhe kështu t’i afrohet Allahut; le t’i flijojë këndjet e tij; (le të shkrihet vllazërisht me karvanin e miqve të respektuar të Ka’bes); le ta puthë gurin e kënaqësisë me caktimin e Allahut të Madhëruar dhe le të përshendet me të gjithë të tjerët veç Allahut kur ta bëjë tavafin e lamtumirës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Haxhi ....
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Sira dhe histori të ndryshme-
Kërce tek: