www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Më mirë tension i lartë apo i ulët?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Më mirë tension i lartë apo i ulët? Empty
MesazhTitulli: Më mirë tension i lartë apo i ulët?   Më mirë tension i lartë apo i ulët? EmptyFri Oct 17, 2008 2:21 am

Mjekët thonë se në përgjithësi është më mirë të kesh tension të ulët sesa tension të lartë të gjakut. Megjithatë, një studim i ri tregon se ka një moment në të cilin është më mirë që njerëzit të cilët pësojnë infarkt të kenë tension të lartë, dhe ky është momenti kur ata arrijnë në spital.
Në rubrikën "Mjekësi dhe Shkencë" do të flasim edhe për tubat e vegjël që vendosen në zemër për të parandaluar atakun.

Shumica e këtyre tubave vishen me ilaçe të ndryshme, por të dhëna të reja tregojnë se tubat e veshur me ilaçe paraqesin mjaft rrezik.

Sipas një studimi të publikuar në Gazetën e Shoqatës Amerikane të Mjekësisë, ekspertët analizuan tensionin sistolik të gjakut, që është presioni që ushtrohet kur zemra kontraktohet.

Ata zbuluan se një njeri që vjen në spital me infarkt dhe të cilit zemra I pompon ende mjaft gjak për të pasur tension të lartë, ka më shumë mundësi për të jetuar sesa një njeri me tension të ulët.

"Gjatë kohës që pacienti arrin në spital, duket se është më mirë që ai të ketë tension të lartë, të paktën për disa orë, sepse kjo tregon se zemra është më e fortë", tregojnë mjekët.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Më mirë tension i lartë apo i ulët?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Shëndeti-
Kërce tek: