www.Rinia4umer.net

www.Rinia.forumotion.com
 
ForumForum  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share | 
 

 Epidemia e AIDS-it nuk ndalet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

avatar

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

MesazhTitulli: Epidemia e AIDS-it nuk ndalet   Fri Oct 17, 2008 2:32 am

Numri i rasteve të vdekjes nga AIDS në Azi do të kalojë nga 440.000 sa janë aktualisht për vit në 500.000 në vitin 2020 nëse nuk ndërmerren hapa të koordinuar të parandalimit, ka tërhequr vëmendjen OKB-ja.

Hulumtimin të cilin fillimisht e ka kërkuar drejtori i programit të OKB-së në luftë kundër AIDS-it, Peter Piot, Sekretarit të përgjithshëm Ban Ki-Moon ia ka dorëzuar kryetari i Këshillit për AIDS në Azi, Chakravarthi Rangarajan.

Hulumtimi tërheq vëmendjen se në rast të vazhdimit të ritmit të tanishëm të infektuarve me virusin e AIDS deri në vitin 2020 ai do të rritet dhe do të rritet në 10 milionë.

Ki-Moon u ka bërë thirrje vendeve aziatike që të nisin rekomandimet e tyre tek Këshilli, të cilat përfshijnë edhe rritjen e fondeve të dedikuara për parandalimin.
__________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://rinia.forumotion.co.uk
 
Epidemia e AIDS-it nuk ndalet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Shëndeti-
Kërce tek: