www.Rinia4umer.net

www.Rinia.forumotion.com
 
ForumForum  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share | 
 

 Ndryshimet e nevojshme.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

avatar

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

MesazhTitulli: Ndryshimet e nevojshme.   Fri Oct 17, 2008 2:35 am

Disa ndryshime të vogla në mënyrën e jetesës ndihmojnë në zvogëlimin e pengesave abdominale, mbledhjen e indit yndyror në regjionin e barkut dhe zvogëlojnë rrezikun nga sindroma metabolike. Sindroma metabolike përfshin një grup çrregullimesh metabolike të cilat konsiderohen si rezistencë ndaj insulinës, grumbullim i indit yndyror në regjionin e abdomenit, nivel i lartë i kolesterolit dhe rritje e shtypjes së gjakut.

Disa shkencëtarë finlandez, kanë arritur që ta zvogëlojnë në 15% sindromën metabolike te femrat dhe meshkujt me moshë mesatare, duke caktuar dietë të veçantë për secilin individ dhe duke rekomanduar ushtrime, të cilat kanë zgjatur mesatarisht 4 vjet.

Në bazë të krahasimeve të bëra, te personat me dietë dhe ushtrime të zakonshme, sindroma metabolike është zvogëluar për vetëm 4%, ndërsa pengesat në abdomen nuk kanë ndryshuar fare.

Megjithatë para se t’i rekomandojë zbulimet e tyre për të gjithë personat e rrezikuar nga sindroma metabolike, shkencëtarët kanë nevojë për disa eksperimente shtesë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://rinia.forumotion.co.uk
 
Ndryshimet e nevojshme.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Shëndeti-
Kërce tek: