www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Kanceri i gjirit.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Kanceri i gjirit. Empty
MesazhTitulli: Kanceri i gjirit.   Kanceri i gjirit. EmptyFri Oct 17, 2008 2:42 am

Uashington
31-05-2005Studimet e fundit tregojnë se ushtrimet fizike mund të pakësojnë rrezikun e kancerit të gjirit. Por studiuesit kërkojnë të dijnë në se ushtrime të tilla mund të ndihmojnë edhe ato gra që janë të prekura tashmë me kancerin e gjirit. Autorët e studimit zbuluan se ushrimet fizike mund të ndihmojë dhe se rezultatet pozitive u vunë re që në fazën e parë të fillimit të veprimtrarive apo ushtrime fizike. Në shumë mënyra, 43 vjeçarja Susan de Vries, nënë e tre fëmijëve, është në formë të mirë fizike, veçanërisht po të kihet parasysh se katër vjet më parë u diagnostikua me kancer në gji.

"Menjëherë pas operacionit fillova të ecë. E kujtoj shumë mirë, një javë pasi u operova, fillova ecjen sportive dhe ndjehem shumë krenare që kam arritur deri këtu", thotë Susan. Tani ajo stërvitet gati 4 orë në javë, që sipas studimit të ri është kohë e mjaftueshme për ta përgjysmuar rrezikun e vdekjes nga kanceri i gjirit. Studimi u publikua në revistën Jama të Shoqatës Mjekësore Amerikane. "Gratë me kancer në gji që ecin 3 deri në 5 orë në javë kanë 50 përqind më pak të ngjarë të vdesin nga kanceri i gjirit krahasuar me gratë jo aktive që kanë kancer në gji." Doktoresha Michelle Holmes dhe kolegët e saj në spitalin Brigham në Boston morën në studim gati 3 mijë paciente me kancer në gji, duke vëzhguar shëndetin dhe edukimin e tyre fizik për 18 vjet. Mjekët arritën në përfundimin se lëvizjet fizike të çfarëdo mase ulin rrezikun e vdekjes nga kanceri i gjirit. Por kjo nuk do të thotë se pacientet me kancer në gji duhet të vrapojnë maratona për të marrë frytet e punës. Mjekët panë se gratë që bëjnë aktivitete fizike 3 deri në 5 orë në javë përfitojnë më shumë. Doktoresha Holmes thotë se ka të ngjarë që stërvitja ndihmon në uljen e prodhimit të hormoneve në trup. Hormonet e larta mund të bëjnë rritjen e qelizave kanceroze të gjirit. Cilado qoftë arsyeja, Susana thotë se stërvitja e bën atë të ndihet më mirë. Ajo vazhdon të luftojë kancerin dhe kjo është një betejë që është e vendosur ta fitojë, për vete dhe për familjen e saj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Kanceri i gjirit.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Shëndeti-
Kërce tek: