www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Sëmundja e zorrës së hollë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Sëmundja e zorrës së hollë Empty
MesazhTitulli: Sëmundja e zorrës së hollë   Sëmundja e zorrës së hollë EmptyFri Oct 17, 2008 2:42 am

Sëmundja e zorrës së hollë

Mjekët zakonisht rekomandojnë që ushqimi me bazë drithrash shumë fëmijëve duhet t’u jepet kur ata mbushin 6 muaj, por për foshnjet që rrezikohen nga sumundja celiak 6 muaj mund të jetë shumë vonë.

Mjekja Jill Norris thotë se njerëzit me sëmundje celiak kanë një organizëm të papërballueshëm ndaj ushqimeve që përmbajnë proteine gluten e cila gjëndet në drtithra. Kur ata hanë ushqime me përmbajtje gluten, sistemi i tyre imunitar reagon duke dëmtuar zorrën e hollë.

Mjekja Norris dhe kolegët e saj pranë universitetit të Kolorados morrën në shqyrtim 1 mijë e 500 foshnje të rrezikuar nga sëmundja celiak. Këto foshnje kishin një histori familjare të kësaj sëmundjeje ose të diabetit të tipit 1, ose nga analizat e gjakut doli se ata kishin gjasa të prekeshin nga qëmundje ceilac. Shkencëtarët ndoqën zhvillimin shëndetësor tëkëtyre fëmijëve për rreth 4 vjet, duke u njohur edhe me dietën e tyre ushqimore.

Mjekja Norris thotë se gjatë studimit u vu re se fëmijët që morrën ushqim me përmbajtje gluteni gjatë 3 muajve të parë të jetës, rrezikoheshin 5 herë më shumë për t’u prekur nga sëmundja celiac, krahasuar me fonjet që ushqim të këtij lloji nuik filluan të merrnin deri sa arritën moshën 4 deri në 6 muaj. Edhe foshnjet që filluan të merrnin gluten pas 6 muajve rrezikoheshin nga sëmundja. Mjekja Jill Norris thotë se studimi duket se hedh poshtë idenë e krijuar se përfshirja me vonesë e glutenit në dietën e foshnjeve ndihmon në parandalimin e prekjes nga sëmundja celiak. Studimi lë të kuptohet se nuk ndodh kështu.

Këta binjakë vuajnë nga sëmundja celiac. Ata filluan të merrnin ushqim me përmbajtje glutoni kur ishin rreth 8 muaj. Mamaja e tyre u befasua kur mësoi nga studimi se sa e rëndësishme është koha e fillimit të përfshirjes së ushqimit me bazë drithrash në dietën e fëmijëve.

Akdemia amerikane e pediatrisë rekomandon që 6 muajt e parë të jetës foshnjet të ushqehen me qumësht gjiri dhe pas kësaj dalëngadalë në dietën e tyre të shtohen ushqimet me bazë drithrash. Në rekomandimet e kësaj akademie thuhet që disa foshnje mund të kenë nevojë për ushqim krahas qumështit të gjirit duke filluar që kur ata janë 4 muajsh. Ky studim rekomandon që foshnjet ne rrezik për t’u prekur nga sëmundja celiak të fillojnë të hanë ushqim me bazë drithrash midis moshës 4 dhe 6 muajsh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Sëmundja e zorrës së hollë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Shëndeti-
Kërce tek: