www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Terapia ndaj dëshpërimit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Terapia ndaj dëshpërimit Empty
MesazhTitulli: Terapia ndaj dëshpërimit   Terapia ndaj dëshpërimit EmptyFri Oct 17, 2008 2:43 am

Ekspertët thonë se dëshpërimi në raste vdekjesh është i natyrshëm, por për rreth 20 përqind të njerëzve, ky dëshpërim është tepër i dhimbshëm dhe i gjatë. Kjo gjendje, kohët e fundit është quajtur dëshpërim i komplikuar dhe një studim i ri është i pari që vë në provë një terapi për trajtimin të tij. Jo shumë kohë më parë, qoftë edhe larja e enëve ishte e vështirë për Heather Katerxhin. Ajo ishte pushtuar nga një dëshpërim i thellë thuajse mpirës, pasi vajza e saj 19 vjeçare humbi jetën në një aksident automobilistik. “Nuk ka ndjenjë që të përshkruajë këtë agoni”, thotë Heather. “Dëshpërimi kthehet në dhimbje dhe njeriu mpihet komplet”. Kur një gjendje të tillë zgjat më shumë se 6 muaj, mjekët e quajnë atë dëshpërim të komplikuar. Mjekja Katherin Shear pranë universitetit të Pitsburgut në Pensilvani thotë se dëshpërimi i komplikuar është një sindromë e përcaktuar rishtaz. Për të nuk ka patur ndonjë trajtim, prandaj ajo ka zhvilluar një terapi të re dhe e ka vënë atë në provë. Mjekja Shear kryesoi grupin e ekspertëve që kryen studimin.

Ajo thotë se njerëzit që ishin prekur nga dëshpërimi i komplikuar thanë se trajtimi bëri që simptomat të ndryshonin dukshëm dhe jeta e tyre të ndryshonte rrënjësisht për të mirë. Tek këta persona, rezultatet pozitive u vunë re shumë më shpejt sesa tek ata që iu nënshtruan një terapie të zakonëshme. Trajtimi i dëshpërimit të komplikuar synon që pacienti të pranojë atë që ka ndodhur, pra humbjen e të afërmit, dhe të përqëndrohet në objektivat e jetës së vet personale. Në kuadër të terapisë, pacienti kalon edhe një herë me mendje ngjarjen që i ka ndodhur dhe e tregon ngjarjen me zë duke e regjistruar në kasetë. Në vazhdim të terapisë, pacienti dëgjon çdo ditë tregimin e tij, gjë që ndihmon në pakësimin e intensitetit të emocioneve. Kanë kaluar 2 vjet që kur Rene vdiq. Heather tani u gëzohet dy fëmijëve të tjerë. Ajo thotë se terapia e dëshpërimit e ka ndihmuar atë jashtëzakonisht. “Është një humbje që unë kurrë nuk do t’a harroj. Dhimbje gjithmonë do të ndjej, por terapia sikur më zgjon e më bën të kuptojë se jeta prapseprapë vazhdon”, thotë ajo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Terapia ndaj dëshpërimit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Shëndeti-
Kërce tek: