www.Rinia4umer.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

 

 6 këshilla për të shmangur humbjen e kujtesës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe


Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

6 këshilla për të shmangur humbjen e kujtesës Empty
MesazhTitulli: 6 këshilla për të shmangur humbjen e kujtesës   6 këshilla për të shmangur humbjen e kujtesës EmptyFri Oct 17, 2008 2:30 am

Konsumoni Acid Folik

Kërkimet e publikuara vitin e kaluar në British Medical Journal, treguan se personat e rritur të moshës nga 50 deri në 70 vjeç, të cilët konsumojnë rreth 800 mg acid folik në ditë për rreth tre vjet, kanë një kujtesë më të freskët dhe nuk rrezikojnë të humbin kujtesën.



Konsumoni alkoolin në masën e duhur

Shpesh herë ndjeni që truri juaj është i lodhur, madje një sërë mendimesh sillen turbull në kokën tuaj, atëherë nuk është keq që të pini një gotë pijë alkoolike në masën e duhur. Pas studimeve të bëra më një grup personash mbi moshën 50 vjeç me probleme me kujtesën dhe aftësitë njohëse, rezultoi se ata persona të cilët konsumonin një gotë verë në ditë kanë një progres më të ngadaltë të humbjes së kujtesës në krahasim me ata persona që ishin antialkool. Megjithatë është e këshillueshme të mos kalohet masa në konsumimin e alkoolit sepse përdorimi i tepërt i tij kthehet në faktor rreziku për shëndetin.



Relaksohuni

Të gjithë ata persona që gjenden nën ndikimin e theksuar të stresit kanë nevojë për relaks, për të larguar hormonet të cilët shkaktojnë këtë gjendje të padëshiruar. Relaksi është një mënyrë e suksesshme për të menaxhuar dhe shmangur stresin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
6 këshilla për të shmangur humbjen e kujtesës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» këshilla për të shmangur humbjen e kujtesës
» Tendenca dhe keshilla
» 100 Këshilla të vlefshme
» Këshilla për te ndaluar rënien e flokeve !
» 60 këshilla për bashkëshorten muslimane

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Shëndeti-
Kërce tek: