www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Çësht Hackeri ...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Çësht Hackeri ... Empty
MesazhTitulli: Çësht Hackeri ...   Çësht Hackeri ... EmptyFri Oct 17, 2008 3:15 am

Pra Cka don me thon fjala Hacker?Nese e merr ni fjalor dhe e shikon
ketë fjalë ke me fitu fjalen e njejt nuk ka perkthim tjeter.
Hacker eshtë nje person i cili
ka deshirë me exploru me shum sistemin e kompjuterit, edhe ne shumicen
e rasteve hyn ne vende te pa autorizuara ne Data te ndryshme.Osht e
rendesishme me vecu, qe Hacking d.m.th shum kuptime.Si p.sh Programing
, apo Luajtja me file te systemit. Hacking osht baza te cilen e bon ne PC
, qe nje user normal nuk do ta endrronte kurr. Hacking osht si art.
Ende duke shikuar filma, shum njerez mendojne se Hacking osht ilegal,
ku perfshin vjedhja e Credit Card apo prishja e Data-ve.Njerzit qe bojn
kto gjera njihen si Carders dhe Crackers. Kto jon gjera ilegale edhe
un nuk i perkrahi gjera te tilla.
Si Filloi?
----------
Hacking osht qe nga vjetet e meparshme te internetit.
Ne nje kohë ku vetem personelet akademik kishin access ne internet,
P.S Universitetet. Normal qe ka pas persona ku kan pas deshirë qe te
ken access ne ketë internet, se shpejti u zbulua nje metod qe quhej
"war-dialling" kjo i mudesonte qe te gjejn konektsione te hapura.
Kto ishin menyrat e para te Hackerizmit. Tash kjo metod e Hackimit
osht zhduk, prej nga interneti u bo i accesible per te gjith popullaten,
Mo nuk kishte e zakonshme mu bo prap. Por osht e mir me dit se si ka fillu
e terë kjo.
Mir Mir, edhe?
--------------
Edhe kshtu vazhdoj. Ne ditet e sotme, duke shikuar filma si Matrix edhe
Lojra lufte shum te rinje filluan te Hackin sepse mendonin qe eshtë
"cool" dhe mburreshin me forcat e tyre.
Keto ishin nje nder gjerat e zakonshme edhe pse shumica nuk dishin se
qka Hacking osht, dhe mendonin qe osht te hysh ne kompjutera.Shumhere
disa dorzoheshin ne nje kohë te shkurt, sepse e shihnin qe eshtë paksa
e mundshme qka ata ishin duke berë. Keta njerez quheshin shumicen e rasteve
"script-kiddies" sepse ata nuk dishin te programonin por vetem downloadonin
scripta te gatshme dhe i ekzekutonin. Kjo nuk don me thon qe ki dijeni
perpos dija Mouse Clicks. Personalisht nuk kam kurfar problemi me script-kiddies
deri sa nuk mburren me forcat e tyre qe i kryejn vetë.Rasti me i vequm qe
te mundon osht kur script-kiddies kur flasin ne gjuhen e quajtur "l337", ku
kjo i quan si Hackera te klases se parë. Mua nuk me pelqen kjo gjuhë sepse
veshtirson leximin e shkronjav dhe ne sytë e mi nuk duket mir,kjo gjuhë
nuk osht e fshtir perpos disa ultra-crude encryption. Nje gje qe shum te mundon
eshtë se script-kiddies e quajne vet vehten "Ultra-Hacker" apo "l337_Sub7"
Keto lloje te emrav te mundojn se tash a duhet me qesh a me kajt.
Hackerat Real?
--------------
Pra qka e mundeson nje person qe te jetë "Real-Hacker"? Ne ende nuk mundem te
kuptojm se qka d.m.th e tera Hacker ne ketë pikë. Nese me pyet mu se qka d.m.th
fjala Hacker, un do tu pergjigjsha ne definicionin tim: Hackeri eshtë
Hardware/Software ingjinjer, i cili ka deshirë te zbuloj gjera te reja
dhe don ti tregoj forcat e veta te tjerve. Nese ti nuk deshiron qe te tjeret
te din aftesit e tua, ti nuk je Hacker. E terë kjo eshtë ti ndihmoj njeri
tjetrit, duke i mesuar gjera te cilat ata duan te din me shum, dhe ata te mesojn ty,
gjerat te cilat don ti te i meson. Kjo eshtë arsyeja pse script-kiddies nuk jon Hackers.
Ata thjesht nuk kan dijeni te zhvillojn me te tjeret.Fakti eshtë qe ata din
te perdorin programin Sub7 sikur qe nje sekretaresh mundet te punoj me Word.
Pra, a duhet un me i kriju te gjitha programet vetë?
-----------------------------------------------------
Ne ketë pikë duhet ju te pyetni vet vehten per ketë pyetje.
Dhe pergjigja osht Po/Jo. Mirë eshtë te dish se si funksionon programi
te cilin e perdor dhe nese din te programosh nje lloj programi te atillë.Por
normal qe menyra me e mirë nese programon verzionin tuaj te ati programi.
Duke perdorur programe te programuara nga Hackeret tjerë nuk te benë ty
script-kiddie per derisa ti din se si funksionon ai program.
Qfarë hª¢k un duhet me bo per fillim?
-------------------------------------
Ne ditet e sotme kur folim per Hacking perfshin shumhere vetem internetin.
Por nuk duhet te jetë ashtu. Hacking mund te jetë P.S duke modifikuar nje
program, pra osht lehtë te modifikohet nje program. Pa marr parasysh se qfar
Hacking bon, osht me rendesi te besh atë qe don te bejsh, por mos e bo atë
qe osht diqka ma "cool".Nese ke fillu me lexu kit artikull dhe ke menduar qe
do te benë me cool ke ardhur te vendi i gabuar. Un shpresoj qe ke ardh ketu
qe te dijsh me shum per Kompjuter dhe internet.
Jam gati, Si t'ja filloj?
-------------------------
Rruga me e mirë qe te fillosh eshtë te mesosh disa gjuhe programuse.
Te kisha preferuar Visual Basic/C/C++ dhe Perl. Jan gjuhet me te perdorshme
ne te gjitha vendet. Nese don te jesh shum i fort Mesimi eshtë gjeja me e
rendesishme. Un ne shumë faqe qe kam lexuar se si te behesh Hacker gjithmonë
e kom pas kit pergjigje "Duhet te keni Linux te instalum". Por kto faqe kurr
nuk kan spjeguar PSE? Pse LINUX? Deri sa te jesh i kenqaur me OS ( Operation System )
tendin puno me te, deri sa te kesh nevoj per me shumë fuqi. Ne opinionin tim
eshtë nje ide e quditshme qe te behesh me i fuqishem instalo "Linux", perderisa
ata ende duhet te mesojn se si duhet perdorur nje OS i ri te cilin ishin duke mesuar.
Ok, Ok, tash qka?
-----------------
Paj, tashme veq e spjegova te terën. Pjesa tjeter vjen me vetëdeshirë automatikisht.
Te kisha sugjeruar te shpenzosh disa ditë duke kerkuar ne google, un mendoj duke
shtypur atë qe deshiron dhe shih se qka do te fitosh. Tjeter, IRC nuk do te kishte lodhur,
sepse aty mundesh te sqarosh me mir ideat e tua dhe te fitosh idea me shumë nga hackeret tjerë
Dhe nje gje e rendesishme eshtë te kesh nje hobi P.S disa nga lojrat sportive. Kjo
te ndihmon te jetosh nje jetë sociale. Hacking mund te fut ne nje jetë anti-sociale
shum shpejt. Mos harro se kurr nuk mund ketë nje gjë me te rendesishme se shoket e mirë.
Nese jeni duke humbur shoket per shkak te Hackerizmit, dorëzohu dhe bashkangjitju shoqerisë
tende. Ti gjithmonë mundesh ta merresh Hacking, por shoket e tu do te largohen.

-------------------------

Nxjerrur nga
Steganos Hacker Tools 7
Definicjoni i Hecker-ve
Fjala hecker nuk e ka nje defenicion te plot. Por para se gjithash percakton nje
Person i cili e njeh mir Compjuterizmin. Me te shpeshtit jane Programusit
Ose spezijalistat e rrjetit. Hacker-at tregoj vetvetin me nje teknik te persosur dhe
etnuzazum te madh. Fjala Hecker rrjedh nga anglishtja “to hack” qe domethan
me coptue, me pre,me prish. Te paren her u paraqit kjo fjal ne nje klub per
modele te hekurudhes ne institutin e technologis (MIT). ne historin e komputerit
dfinimi hachker ka pas ai njeri i cili ka pas njohuri ekselente.
Hacker-Typ-at
Nga nje pjes e madhe Hackerat kosiderohen si nje Grup i Inzoluar
me pjestar nga dhomat e femive, shkollat dhe Universitetet qe po mundohen ta marri
Boten permbivete, apo po mundohen ta Keqsojn Ekonomin me Viren-Attacken
Dhe gjerat te tilla, apo edhe njeher ta arrin nje Revolution Digital. Por ne te vertet
Hecker ndahen ne grupe te ndryshme, dhe ndjekin secili Cile te ndryshme
Dhe dallohen per nga Vulniti i tyre Politik, Kriminalitet, Ekonomie.
Hacker typik
Ai nuk eshte i interesuar qe ti demtoj systemet apo ti prishe ato, por
Ai studion qrkulimin e systemeve dmth ai esht teknisht i interesuar
kerkon vrimat e sigurimit e te njohurit Bugs dhe pikat e dobta qe perdoren
nga ky Grup per shkqe Argetim apo „sport“ Motivation.
Spion
Nje typ tjeter eshte spion-I ai punon me kontrat nga tjerat Firma
Apo Sherbimet Sekrete. Me te vertet ai nuk tregon te hapur punen e ti.
Dhe mban fshehtas aktivitetet e ti, dhe ruhet nga Hacker-Szene-at te publikuara
Nje pershkrim i till eshte ber ne Filmin "23" Hacheri I Njohur Karl Koch.
Consulter
Ai presenton aftesit e ti Know How Firmave apo Sherbimeve secrete,
Dhe keshtu ju tregon Pikat e Dobta ne IT-Struktur per kete ai u afron zgjedhje
Qe edhe kjo eshte Fitimi i ti ne perparsie.
Me I njohur nga kjo kategori eshte Kim Schmitz.
Script Kiddies
Keta jane me seshumti te rit Computerfreaks, te cilet kan krejt pak njohuri ne
proceset e systemit, keta perdorin Programa te let siq Exploits, per tijuafruar zilit.
Demet qe shkakton ky Grup
Jane shume te mdha ne Kohen e fundit jane krijuar disa Virusa njeri nga keta ishte "Sasser" nga "Script Kiddies" i shkruar edhe pse nuk kishte nje mekanizum te destruktum dhe ishte iprogramuar me gabime prap se prap arriti ne ter bote te ben Dome.

c-r-a-c-k-e-r
Crecker keta jane Programira, te cilet me se shumt jane te spezijalizuar te thejn
Mekanizmat mbrojts ,si dhe copy-mbrojtje te softwar-it .
Keta kane shkruar edhe programme per me thye seriennumer , Crackz dhe disa programa nga keta jane te ndalun ne www.astalavista.com.
Treder
Keta thyen me qindra systeme mbrenda nje kohe te shkurt, qe dhe ju sherbej per ti
pregaditur-dhuruar kopie te vjedhura si filma, Warez, dhe tjera gjera te njejta, keta kerkojn
me se Shumti systeme me bartje te madhe si psh: servera te firmave ku nje
shumic mundet te download per Nje kohe te shkur pa dije te asaj firme.
Nje nder matenjohur eshte FXP-Gruppe ata jane te specijalizuar qe Kinofilme
Ti sperndaj ilegal ne rrjet.
Spammer
keta typa haken ne systeme te huaja per te reklamuar produkte si dhe artikut te ndyshme,
Raubkopie, te cilat ne webseite te ndryshme per tu shitur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Çësht Hackeri ...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Interneti dhe kompjuteri-
Kërce tek: