www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Njohja e magjise

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Njohja e magjise Empty
MesazhTitulli: Njohja e magjise   Njohja e magjise EmptyThu Feb 19, 2009 5:56 pm

Magjia ne kuptimin e saj gjuhesor:Ka thënë Esheri ,Magjia është një pune ne te cilën afrohet shejtani me ndihmën e tij .Tha gjithashtu ,origjina e magjise është ndryshimi I dickaje nga e vërteta ne diçka tjetër sikur magjistari bën te koten ne pamjen e te vërtetës është njësoj sikur largoi diçka nga shikimi I njerzve.

Trans Shumer nga ebi Aishe .Arabet e quajtën magjine sihr sepse ajo ndryshon shendetin ne semundje.Faris magjia e nxjerrjes e te kotes ne pamjen e vërtetës.

Thuhet ne fjalën e arabishtes El Mesijt:Magjia është një gjë delicate.U than e fjalorin Muhijtun muhijt Magjia është një nxjerrje e dickaje ne pamjen me te mirë e te jetë sprove.

Fehrudijn Err-RRazi ka then :Magjia ne sheriatin Islam është specializmi I çdo gjeje qe fsheh shkakun e saj shfaqet ne pamje jot e vërtetë dhe merret me mashtrim.Tha ibn kudame el mukadesi.Ai është lidhje magjish,lexime (të ndryshme) fjale te cilat thuhen e shkruhen ,apo punohet dickcka qe le pasoja ne trupin, zemren ,llogjiken e atij qe I bëhet magji ne mynyre jo direkte(prekje) e këto janë te vërteta.Ka magji qe vret qe semur ose qe e merr burin nga gruaja e tij dhe nuk e le të kryeje marredhenie dhe qe bent e urrejne njëri-tjetrin.

Njohja e magjise

Është marrëveshje mes magjistarit dhe shejtanit qe te beje magjistari disa nga te ndaluarat (haramet) ose bindjen e tij ne çfarë kërkohet nga ai.

Disa nga mynyrat e magjise.

Nga magjistaret ka qe mbeshtjellin kuranin ne këmbë e futet ne banjo.Ka qe shkruan ajetet e Kuranit me gjakun e menstruacioneve.Ka nga ato qe I shkruajnë ato poshtë këmbës.Ka qe nga ato qe shkruajnë El fatihan mbrapsht..Ka nga ata qe falen pa abdes.Ka nga ato qe rrine pa u lare.Ka nga ato qe therin për hirë te shejtanit e nuk permendin emrin e Allahut ne therrje dhe e çon mishin e therur ne vende qe ua percakton shejtani.Ka nga ato qe bëjnë sikur flasin me planetet dhe I bien sexhede atyre.Ka nga ato qe kryejne marredhenie me nenat ose vajzat e tyre e shkruajnë lloj nuskash ne gjuhe joarabe te pakuptushem qe kanë përmbajtje mohimi(kufri).

Nga këto kuptojme qe xhindi nuk e ndihmon magjistarin e nuk I sherben atij përveçse me shkembim e me gjëra te tjera qe ne to te këtë sa me shumë kufer(mohim) ose harame te beje magjistari aq me shumë I sherben xhindi prej shejtaneve e me I shpejte ne zbatimin e kerkesave te tij.E nëse magjistari nuk I ploteson çështjet e kufrit(mohimit) për te cilat e urdheron shejtani ai e nderpret sherbimin e tij dhe e kundershton ne urdherta e tij.Magjistari dhe shejtani prej xhindeve janë dy shoqerues ne kundërshtim me urdherat e Allahut.E nëse sheh me vëmendje ne fytyren e magjistarit do të qartesohet saktesia e fjalës time do ta gjesh fytyren e tij sikur është një errësirë e zeze për shkak te kufrit (mohimit)te tij.E nëse e njeh magjistarin nga afër do të vesh re qe jeton me probleme me veten e tij me gruan dhe fëmijët e tij dhe nuk mundet te fleje I qete e I clodhur,por gjithmonë qorton veten e tij. Por herë pas herë zgjohet I frikesuar nga gjumi.Pervec kësaj shejtanet shkojnë dhe ia demtojne gratë e e magjistareve fëmijët e tyre ka raste qe edhe e rrahin magjistarin xhindet dhe I sjellin probleme përçarje e shqetesime.

Tha te vërtetën Allahu ne fjalën e tij.
Kush ia kthen shpine udhezimit tim do të këtë jetë te vështirë.”(Taha -124)
__________________
Jakub el-Makfufi ka thënë: "Person i sinqertë është ai i cili i fsheh veprat e tij të mira sikurse që i fsheh veprat e tij të liga."

_________________
Çdo natë e errët e ka mbarimin e ndritshëm!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Njohja e magjise
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Sira dhe histori të ndryshme-
Kërce tek: