www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Thënie të dijetarëve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Thënie të dijetarëve Empty
MesazhTitulli: Thënie të dijetarëve   Thënie të dijetarëve EmptyThu Feb 19, 2009 5:59 pm

Tha el Hatabi: Një popull mohoi ekzistencën e vertetsise se magjise.Pergjijgja është se është fiksuar se vërtetësia e egzistences se magjise dhe rane dakort shumica e popujve (arabe ,romak Persian dhe banoret e tokes me dije dhe dituri.

Tha Allahu
“Të cilët ua mesonin njerzve magjine”(El Bekare 102) dhe urdhëroi te kërkohet mbrojtje prej saj me fjalët e tij dhe dua siç vjen ne kuran.

Sure el Felek
113. Felek 1. Thuaj: I mbështetem Zotit të agimit,
2. Prej dëmit të çdo krijese që Ai e krijoi.
3. Dhe prej errësirës së natës kur ngryset plotësisht.
4. Dhe prej dëmit të atyre që lidhin dhe fryejnë nyja.
5. Edhe prej dëmit të smirëkeqit kur sipas smirës vepron.

E për këtë erdhen hadithe te shumta nga I Dërguari i Allahut, Alejhi Selam që lajmeron se nuk I mohon këto veçse ai qe mohon gjërat qe duken.Dijetaret kanë dhen percaktime për ndëshkimin e magjistarit dhe nga erdhen te gjithë këto percaktime nëse nuk do të egzistonte magjia.
Tha El Kurtubiu: Thone ehli syneti qe është fiksuar vërtetësia e magjise dhe thanë muetrilet(grup I humbur) dhe ebu ishak El sitirababdi shok nga shoket e imam shafiut qe magjia nuk është vërtetë por është imagjinim.

66. Ai (Musai) tha: "Jo, hidhni ju!" Kur ja, atij iu duk se nga ajo magji e tyre litarët dhe shkopinjtë lëviznin (si gjarpërinj). (Taha) E nuk thotë se leviznin me te vërtetë port ha atij (Musait ) ju duk e gjithashtu
116. Ai (Musai) tha: "Hidhni ju"! E kur hodhën ata (shkopinj e litarë), magjepsën sytë e njerëzve, i frikësuan ata dhe sollën një magji të madhe.(Sure El Arafe)
__________________
Jakub el-Makfufi ka thënë: "Person i sinqertë është ai i cili i fsheh veprat e tij të mira sikurse që i fsheh veprat e tij të liga."

_________________
Çdo natë e errët e ka mbarimin e ndritshëm!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Thënie të dijetarëve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Sira dhe histori të ndryshme-
Kërce tek: