www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Kujto…...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Kujto…... Empty
MesazhTitulli: Kujto…...   Kujto…... EmptyFri Nov 07, 2008 1:38 am

Për ku je nis oj motra ime dashur..

Ulu dhe medito rreth qenies tënde

Mos vallë, të solli ndonjë valë e detit

Apo, rastësisht në mesin e njerëzve ndodhe

Nga erdhe, dhe ku po shkon,

Të lutem, më dëgjo, dhe mos më thuaj, mjaft!

A e din se, ka kohë te gjatë, që për ty mendoj

Për ty lutem, çdoherë që kokën në sexhde vendoj

Mos motra ime, trupin tënd gjithkujt mos ia zbulo

Se bukurinë e ke dhunti prej Zotit, mos e nënçmo

Kujtoi dhe dhuntitë tjera, dhe mendjen e shëndoshë

Thuaj o Zot i gjithësisë, veç ty të falënderoj

Pendimi për ty, asnjëherë nuk është vonë.

E di që ndjehesh fajtore për atë që po bën

Po djalli i mallkuar, veprat po t’i zbukuron

Ruaje veten tënde vetëm për një person

Se të humbet vlera, mbetesh për askënd

Bëhu e fort, e largohu nga ai zakon

se me vepra të tilla asgjë nuk fiton

përveç zjarrit te xhehenemit, që dhimbshëm dënon.

Mos i mbyll sytë para realitetit

e më pas të thuash paskam vepruar si të verbëtit

Le të jetë për ty nesër një ditë, e botës së re

duke i thënë lamtumirë jetës pa fe

ke për t’i sjell vetes lumturi

kënaqësia e të cilës nuk ka kufi

pendohu sa më shpejt, se vdekja nuk garanton

ajo nuk ka mëshirë, dhe hallin nuk ta qan

Në momentin e vdekjes për ndihmë kë do ta kërkosh?!

Allahun e madhëruar apo ata që të shfrytëzuan?!

Fjalë arsye nuk të mbeten të më thuash

zgjatma dorën dhe eja me mua

drejt rrugës së Zotit tënd, që të gjithëve na ka krijuar

edhe zbukuruar…

Autori:Umu Hamza

_________________
Çdo natë e errët e ka mbarimin e ndritshëm!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://rinia.forumotion.co.uk
 
Kujto…...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Gruaja dhe Familja në Islam-
Kërce tek: