www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Shtegu i njohjes Qëllimi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Shtegu i njohjes Qëllimi Empty
MesazhTitulli: Shtegu i njohjes Qëllimi   Shtegu i njohjes Qëllimi EmptyFri Oct 17, 2008 1:55 am

-Qëllimi
Eshtë e domosdoshme për robin që të vendosë një qëllim për çdo lëvizje dhe ndeje të tij. Percillet se i Derguari i Zotit ka thënë: “Veprat janë sipas qëllimeve dhe çdokujt i takon ajo që ka për qëllim…” dhe “Qëllimi (nijeti) i besimtarit është më i mirë se vepra e tij.”
Qëllimet ndryshojnë sipas rrethanave. Ai që vendos dicka për hir të Zotit është në luftë të vazhdueshme me veten; e ndërkaq njerëzit janë të qetë prej tij, sepse njeriu që ka qëllim Zotin kërkon shpërblim prej Tij dhe jo prej krijesave. Për ndjekesin e shtegut hyjnor s’ka asgjë më të rëndë se ruajtja e qëllimit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Shtegu i njohjes Qëllimi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Sira dhe histori të ndryshme-
Kërce tek: