www.Rinia4umer.net

www.Rinia.4umer.net
 
ForumForum  GalleryGallery  KërkoKërko  identifikimiidentifikimi  RegjistrohuRegjistrohu  

Share
 

 Fillimi i namazit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
TiNuSHe

TiNuSHe

Numri i postimeve : 281
Registration date : 16/10/2008

Fillimi i namazit Empty
MesazhTitulli: Fillimi i namazit   Fillimi i namazit EmptyFri Oct 17, 2008 2:00 am

Kur me fytyrë të kthehesh nga Kibla, ktheje edhe zemrën tënde nga e Vërteta dhe përqëndroje kujdesin tënd sepse ti nuk je nga ata që janë të luhatshëm. Kujtoje të qëndruarit tënd para Zotit në ditën e takimit të madh e për këtë qëndro me këmbët e frikës dhe shpresës. Ngrije zemrën tënde nga të kundruarit e kësaj bote dhe krijesave e brengën tënde besoja Atij, sepse Ai nuk do ta refuzojë robin e tij dhe as do ta lërë të dëshpëruar atë që e lut.
Kur të thuash “Allahu Ekber”(Zoti eshte me i madhi) ta kesh ndërmend se Atij nuk i nevojitet shërbimi yt e as thirrja jote emrit të Tij. Nevoja është veçori e varfanjakut, krijesës, kurse pasuria është një ndër cilësitë e Tij. Ai robëve të Tij u ka caktuar përgjegjësi (obligime) që ata t’i afrojë drejt faljes dhe mëshirës së Tij. Ai thotë: “…por Allahu jua bëri të dashur besimin dhe jua zbukuroi atë në zemrat tuaja, ndërsa mosbesimin, shfrenimin dhe kundërshtimin jua bëri t’i urreni.” (el-Huxhurat, 7).
Falënderoje Zotin e Madhëruar që të bëri të qëndrosh para Tij sepse: “…Ai është i denjë për t’iu ruajtur e i denjë për falje mëkatesh.” (Mudeth-thir, 56).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rinia.forumotion.co.uk
 
Fillimi i namazit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.Rinia4umer.net :: Sira dhe histori të ndryshme-
Kërce tek: